Kdo nám chrání demokracii

LIDOVÁ DEMOKRACIE - 22. ZÁŘÍ 1990



         Dosti pesimistické bylo jednání středeční společné schůze Federálního shromáždění, kde se projednávala zpráva federálního ministra vnitra Jána Langoše o bezpečnostní situaci ve státě. Nejen proto, že se tato situace, jak vyplynulo z ministrova projevu. Zejména v násilných trestných činech spíše zhoršuje, než zlepšuje a že mínění pana prezidenta o vlivu nových uniforem na polepšení zločinců nebylo akceptováno,; by naopak, poslanci považují miliardu korun na novou výstroj mužů zákona za vyhozené peníze. Tíseň vzbuzuje především celkové klima na federálním ministerstvu, zejména pokud jde o personální politiku.
         Někdejší ministr Richard Sacher byl značnou částí tisku kritizován za to, že přý málo energicky zatočil se Státní bezpečností. A nyní zjišťujeme, že nový rezortní šéf přijal ze 2160 propuštěných příslušníků této organizace 1181 zpět - byli prý postižení protiprávně. Když Richard Sacher upozornil na velkou koncentraci moci v rukou ředitele Úřadu na ochranu ústavy a demokracie a žádal, aby tuto instituci příslušníci StB opustili, slyšeli poslanci šokující odpověď: V takovém případě by tento úřad prakticky přestal fungovat.
         Kdo nám tedy chrání demokracii? Zdá se, že podobnou otázku si položil poslanec SN Vlastimil Valtr, když poukázal na benevolenci k růstu pornografie a uvolňování mravů. Upozornil přitom na časopis Vokno a voknoviny: pochopil prý, proč vydavatel, který je nyní náměstkem ředitele Úřadu na ochranu ústavy demokracie, nese přezdívku "Čuňas". Ale již za chvíli se přesvědčil, zač je toho loket - náměstek si prý v zápětí o jeho osobě požadoval informace na Občanském fóru!
         Zdá se to být k smíchu, ale je to spíše k pláči. I z budovy na Letné, která ještě před volbami byla častým dostaveníčkem novinářů, proniknou tu a tam zprávy. Třeba o likvidaci těch pracovníků tiskového odboru kteří s StB neměli nic společného, zato se v rámci svého zařazení pohybovali blízko bývalého ministra. O faktu, že bývalí estébáci střeží ústavu a demokracii, hovořil i ministr nynější. Není snad třeba prohlašovat StB za zločineckou organizaci, jak to požadoval jeden poslanec, ale nezkompromitované příslušníky této mafie by bylo lepší obléci do uniforem a uložit jim střežení bezpečnosti a majetku občanů, nikoliv sbírání materiálů o občanech. Je škoda, že parlament neuznává "třetí odboj" a političtí vězňové, jak to bylo v parlamentě řečeno, představují partnera méně významného než Státní bezpečnost. A také nikoho tak moc nevzrušuje fakt, že v československých komunistických koncentračních táborech bylo mučeno na osm tisíc lidí včetně žen; zločinci, jak řekl v této souvislosti poslanec J. Tomsa (KDU), patří do vězení, nikoliv do státní správy.
         Což je jisté. Ale kdo potom pomůže panu ministrovi chránit ústavu a demokracii.
JAN KAŠTÁNEK